С учредяването на Съюза на млекарите на 12 март 1991 г. започва активна международна дейност за проучване работата на подобни структури в редица страни от света. В първите АМБ активно участва в работата по предприсъединителните проекти. Извършват се множество обучения и посещения за обмяна на опит в Гърция, Италия, Германия, Франция и други държави.
1991-93 г. АМБ активно работи по няколко международни проекта с американската фирма „Ленд О Лейкс" По това време фермери и млекопреработватели, членуващи в АМБ посещават САЩ. Запознават се с работата на американските фермери и млекопреработвателни предприятия и обменят опит с тях по организацията на на работа, както и проучват американските пазари в млечния сектор.
През 2002 г. АМБ активно работи по държавен проект с японската организация „Джайка", по който се обзавеждат с най-нова техника лабораториите в „Ел Би Булгарикум" и ДВСК,. Обучават пециалисти и лаборанти, технолози от млекопреработвателния бранш за повишаване качеството на млякото и млечните продукти. Проведени са множество дискусии, кръгли маси, обсъждания и други мероприятия.
През 2006 г. АМБ работи по проект с Италия за обучение и обмяна на опит. По този проект представители на 55 млекопреработвателни фирми в три групи от представители на фермери и млекопреработватели, членове на асоцияцията посещават Италия и италиански ферми, институти, млекопреработвателни предприятия за по 10 дни. Това допринася за повишаване квалификацията и работата на българските предприемачи.
АМБ работи по проект „Леонардо Да Винчи", както и по други международни проекти.
АМБ работи по международни проекти за въвеждане на НАССР системата в млекопреработвателните предприятия. Правят се редица обучения на специалисти от млекопреработвателните предприятия, членове на АМБ в страната в страната и Германия, Гърция, Франция .
Вече две години АМБ работи по мултинационален проект, първият за България, за промоция на български сирена и кашкавали в Русия и Украйна съвместно с Кипърската организация на говедовъдите и държавните институции на България и Кипър, финансиран от ЕК. Той е с продължителност 3 години и има за цел да рекламира и промотира българските млечни продукти и да повиши търговията с тях в тези необятни пазари. Промоцираните български сирена и кашкавали се приемат много добре и АМБ очаква добри резултати от тази международна програма.
АМБ посрещна няколко делегации от Китай, Япония, Корея, Иран и други държави, които се интересуват от българската млечна промишленост.
АМБ изпрати свои представители в област Бретания - Франция, които имаха възможност да се запознаят с организацията на млечните ферми и млекопреработването там.
АМБ няколко пъти посрещна датското земеделско аташе за България и Румъния, за да представи млекопреработвателния бранш.
АМБ осъществява множество контакти с различни международни организации, в полза на своите членове. АМБ е търсена от представителите на Световната банка, Банката за възстановяване и развитие, гръцки, турски, италиански, немски, френски и други партньори.
АМБ е член на Европейската млечна асоциация и работи и дава мнение за развитието на млечния бранш в Европа. получава информация за приемане на различни нормативни документи и защитава интересите на българския млекопреработвателен бранш, съвместно с ЕДА пред европейските институции. Генералният секретар на ЕДА Жоп Клейбьокер два пъти беше в България и проведе срещи и разговори с представители на АМБ. Експертът от ЕДА Бенедикт Мазюр уважи конференция на АМБ и представи европейските проблеми и развитието на млечния бранш в Европа и света, новите тенденции и развитие на пазарите на млечни продукти.
АМБ сътрудничи с Италианската търговско промишлена камара в България, с Италианския институт по външна търговия, с Българо -Швейцарската търговска камара, с и редица други представители.
АМБ е в непрекъснат контакт с международни търговци, специалисти и учени в областта на млекопреработвателния бранш, които се интересуват от българската млечна промишленост и са готови за партньорство с фирмите, членове на АМБ.
АМБ е лицето на млекопреработвателния бранш пред международните институции, неправителствени организации и всички заинтересувани от българската млечна промишленост.